ZAPROTESTUJMY !!! DLA POPRAWY WARUNKÓW PSÓW TRZYMANYCH NA UWIĘZI – ZERWIJMY ŁAŃCUCHY OBOJĘTNOŚCI !!!
W sobotę 1 października 2016 r. w godzinach 12:00 – 14:00 na Rynku w Bielsku-Białej organizujemy happening ogólnopolskiej akcji ZERWIJMY ŁAŃCUCHY !
http://www.zerwijmylancuchy.pl/
Na Rynku pojawimy się już o godz. 10.00 i jednocześnie na antenie Radia Bielsko rozpocznie się transmitowana z naszego namiotu audycja na żywo „Przygarnij zwierzaka”. Słuchajcie, będzie ciekawie.
strona audycji: Przygarnij zwierzaka
Zapraszamy wszystkich wielbicieli kotów i psów. Może ktoś z Was ma zwierzaka z adopcji? Będzie okazja do opowiedzenia jego historii i do zachęcenia innych do zaopiekowania się bezdomnym stworzeniem.
Pomóżcie ograniczyć zastępy samotnych i smutnych zwierząt. W końcu każdy potrzebuje kogoś do kochania jak śpiewali The Blues Brothers 🙂
Nasi wolontariusze chętnie przybliżą warunki adopcji naszych podopiecznych. Wielu z nich jest po przykrych przejściach życiowych i potrzebuje spokojnej i bezpiecznej przystani być może w Twoim domu.
Do zaoferowania mają bezinteresowną miłość i przyjemność z przebywania z nimi.
Nie ma większej radości nad uszczęśliwienie drugiej istoty. Dla nas, a być może i kiedyś dla Was, najlepszą zapłatą jest merdający ogonem pies lub mruczący, łaszący się kot.
Kolejny raz chcemy zwrócić uwagę na cierpienie psów trzymanych na łańcuchu – przyjdź, przykuj się łańcuchem do budy, poczuj choć przez chwilę jak za wygląda świat z perspektywy psa, który spędza na uwięzi całe życie.
Podczas akcji będziemy edukować, informować, przewidziane są warsztaty edu – plastyczne dla dzieci, konkursy z nagrodami.
Przeprowadzimy także zbiórkę pieniężną do skarbon zgłoszoną do MAC i opublikowana na portalu zbiorki.gov.pl pod numerem 2016/237/OR pod nazwą „”RATUJ RAZEM Z NAMI OD ŚMIERCI I KALECTWA BEZDOMNE PSY I KOTY PORZUCONE PRZEZ CZŁOWIEKA”.
Mamy nadzieję, że chętnie i hojnie wesprzecie potrzebujące zwierzaki ! Darowizny zebrane podczas zbiórki będą przeznaczone na pomoc i leczenie zwierząt bezdomnych, porzuconych, z interwencji.
PIES NA ŁAŃCUCHU OGROMNIE CIERPI !
Psy, które spędzają całe swe życie na krótkiej uwięzi, cierpią z powodu upału i mrozu, deszczu i śniegu, a także wiatru. Łańcuch jest ciężki, niszczy kręgi szyjne psa, często wrasta w szyję, a zimą do niej przymarza (jeśli jest założony bezpośrednio na nią). Długowłose psy cierpią na odparzenia, bo przez lata nie były czesane, a nieścierane w ruchu pazury sprawiają niewyobrażalny ból podczas chodzenia. Pies potrzebuje kontaktów z ludźmi i innymi psami, a także niezbędnej dla jego zdrowia dawki ruchu. Jeśli ma się dobrze zachowywać, trzeba mu umożliwić realizację naturalnych potrzeb, takich jak węszenie czy bieganie. Pies uwiązany często od szczeniaka nie poznał świata, boi się więc wszystkiego, a w efekcie reaguje agresywnie. Co często oznacza, że ze strachu gryzie – nawet właścicieli. Ból, pragnienie, głód, strach i samotność pies odczuwa podobnie jak człowiek. Przy tym jest uwiązany, nie może więc uciec przed tym, co go przeraża.
A KIEDY PIES SPĘDZA SWOJE ŻYCIE W KOJCU ? CZY WTEDY JEST MU LEPIEJ ? W WIĘKSZOŚCI PRZYPADKÓW – PIES W KOJCU TEŻ BYWA WIĘŹNIEM !
Pies zamknięty w ciasnym kojcu cierpi podobnie jak ten na łańcuchu. Klatka to rozwiązanie lepsze niż łańcuch pod warunkiem, że zwierzę jest regularnie wypuszczane by mogło się wybiegać, ma kontakt z ludźmi i innymi czworonogami, jest ochronione przed deszczem, zimnem i upałem, a podłogą nie jest beton tylko deski lub ubita ziemia. Kojec powinien mieć przynajmniej kilka metrów kwadratowych powierzchni.
Pies, który ma być dobrym i bezpiecznym stróżem musi mieć zapewnione godne warunki pracy.
Jakie są podstawowe zasady trzymania psa na dworze?
– Ocieplana i szczelna buda, która zimą chroni przed mrozem, a latem przed upałem.
– Obszerny kojec, w którym pies może się swobodnie poruszać, lub lekki łańcuch
o długości co najmniej 3 m przyczepiony do wygodnej, szerokiej obroży.
– Podłoże, na którym stale przebywa pies, drewniane lub z ubitej ziemi, nigdy betonowe.
– Stały dostęp do świeżej wody (zimą lekko podgrzanej).
– Co najmniej raz dziennie porcja pełnowartościowego jedzenia.
– Regularne kontakty z ludźmi i innymi psami.
– Zapewnienie niezbędnej dawki ruchu, czyli codzienne wypuszczanie psa, by mógł się swobodnie wybiegać.
– Przynajmniej raz w roku wizyta u lekarza weterynarii, który zbada stan zdrowia zwierzęcia i wykona niezbędne szczepienia.
Przepisy Ustawy o ochronie zwierząt zabraniają trzymania zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby, a ponadto uwięź nie może być krótsza niż 3 m. Niezastosowanie się do tego grozi karą grzywny lub pozbawienia wolności do 2 lat. Sąd może też orzec nawiązkę w wysokości do 100 tys. zł na cel związany z ochroną zwierząt.