25 października

Od ponad tygodnia wydajemy społecznym karmicielom karmę dla kotów wolno żyjących zakupioną przez Schronisko Reksio. Karmę można pobrać u nas na Górskiej 36 lub bezpośrednio w schronisku.


22 października

Dziś 34 kot wolno żyjący trafił na zabieg sterylizacji.


12 października

Dziś już 29 kot wolno żyjący (albo inaczej kot miejski) z terenu Bielska-Białej dzięki naszej pomocy pojechał na zabieg sterylizacji.

Wypożyczam klatki łapki, transportery, wystawiamy skierowania na zabieg, pomagamy w transporcie kotów. Koty wolno żyjące trafiają z powrotem na miejsce bytowania pod opiekę karmicieli społecznych. Karmiciele dostają od nas w miarę możliwości karmę, specyfiki na pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne.

Koty oswojone staramy się zatrzymać w naszych domach tymczasowych i po pewnym czasie niezbędnym na zabiegi weterynaryjne (odpchlenie, odrobaczenie, szczepienie, czipowanie, nauka życia w domu, w tym ogarnięcie kuwety) poszukujemy dla nich domów stałych.

Również dzisiaj przejęliśmy pod opiekę czwórkę kociąt , dzieci kotki wolno żyjącej. Były oswajane z człowiekiem przez dobrych Państwa na ogródkach działkowych. Mam kotka pojedzie na zabieg sterylizacji i wróci do siebie na działkę.

post o kociakach: https://www.braciamniejsi.com.pl/koty-w-dt-kocia-rodzinka-z-dzialek/

9 października

Bardzo ciekawy artykuł wyjaśniający jak rozpoznać kota miejskiego i w jakich warunkach powinien żyć. Polecamy.

Koty miejskie – co to za gatunek? Czy są potrzebne? (portalzdrowiapsaikota.pl)

8 października

KARMA ZIMOWA 2024

INFORMACJA DLA SPOŁECZNYCH OPIEKUNÓW KOTÓW WOLNO ŻYJĄCYCH w Bielsku-Białej

DRODZY KARMICIELE miejskich kotów wolno żyjących! W przygotowaniu do zimowego sezonu dokarmiania kotów w Bielsku-Białej Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Bielsku-Białej zaopatrzyło już swój magazyn w karmę dla Społecznych Opiekunów Kotów wolno żyjących. Właśnie rozpoczyna jej wydawanie. Odbiór karmy możliwy jest jak co roku na dwa sposoby: 

1. Samodzielny odbiór przez Karmiciela w Schronisku,

2. Dowóz karmy przez Schronisko.

Adres: ul. Reksia 48, 43-305 Bielsko-Biała  Czynne:  poniedziałek 08:00–16:00 wtorek 08:00–16:00 środa 08:00–16:00 czwartek 08:00–17:00 piątek 08:00–16:00 sobota 09:00–14:00

Dodatkowo, jako udogodnienie dla Karmicieli uruchomiliśmy nowy punkt odbioru karmy zimowej w Koty Miejskie Bielsko-Biała

Adres: ul. Górska 36, 43-318 Bielsko-Biała (siedziba Ósme Niebo & Dla Braci Mniejszych)

WAŻNE

Od jutra tj. 8 października 2024, będziemy się kontaktować z wszystkimi telefonicznie (w kolejności wg Listy Karmicieli), aby potwierdzić (ustalić i zapisać) wybrany przez Was sposób odbioru karmy. Jeśli nie uda nam się z kimś porozmawiać (rozumiemy, że możecie być w pracy), będziemy wysyłać SMS informacyjny o karmie zimowej z naszego numeru 504 305 003  Jeśli, po przeczytaniu tego posta jesteście zdecydowani w jaki sposób chcecie odebrać karmę, na podany numer  504 305 003 prześlijcie nam krótko odpowiedź z wyborem oraz numerem Waszej Legitymacji Społecznego Opiekuna Kotów Wolno Żyjących. 

Na zdjęciu jeden z „cięższych” przypadków jakie nam się trafiły w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wśród zgłoszonych kotów. Kotka była skrajnie zagłodzona, z rozległą muszycą w każdym otworze ciała . Zdjęcie jest z kolejnego etapu leczenia. Na pyszczku już tylko pozostałości wyłysień po larwach much. Dziś ma pełny brzuszek, dom tymczasowy i opiekę Irenki.

15 września

Proszę Państwa oto kot. Kiedyś bezdomny. Teraz już nie. Na szczęście jest oswojony i ma szansę na swój dach nad głową .

Ale wśród nas mieszkają koty miejskie , które nigdy nie będą miały swojej rodziny. Kto przygarnie kota , który nie daje się głaskać , nie wychodzi na kolana , nie trąca nas nosem o poranku żeby wstać i nakarmić?

Dlatego tak ważne, szczególnie w takie dni jak dziś , żeby koty miejskie miały dach nad głową i wygodne miejsce do jedzenia. Poniżej przestawiamy przykład domku dla kotów i miejsca dokarmiania zabezpieczonego przed opadami. Pomysły można modyfikować , najważniejsze żeby ten było czysto i schludnie. Świeża woda i jedzenie. Wtedy kot ma godne warunki i jest zdrowy.

Czego im życzymy bo ich życie nie jest łatwe.

13 września

Przedstawiamy jako pozytywny przykład kolejne miejsce bytowania o dokarmiania kotów . Jedna z naszych koleżanek Ania urządziła pod swoim balkonem mały raj dla kotów (ale czasem i dla jeży). Domek z ogrzewaniem , kocyki , świeża woda i jedzonko. Żeby monitorować sytuację zamontowała sobie tam kamerkę. Dzięki temu wie kiedy i kto przychodzi coś zjeść albo się przekimać. Poza tym można obserwować obyczaje zwierząt. Czyli przyjemne z pożytecznym.

Brawo Ania.

Oby więcej takich osób.

12 września

Tak wyglądają zadbane, dobrze utrzymane miejsca bytowania i dokarmiania kotów wolno żyjących. Z dala od drogi, hałasu, nie w śmietniku lub w przypadkowej noclegowni.

Regularnie sprzątane, naprawiane.

Chcielibyśmy aby wszędzie tak było. Aby koty nie były przeganianie , krzywdzone , były zdrowe i dobrze odżywione. Większość powinna być wysterylizowana. Jeśli nie mają własnego domu z człowiekiem niech mają godne warunki życia.

Oczywiście chciałoby się przygarnąć wszystkie, ale to chyba jeszcze zbyt wczesne marzenie.

11 września

To już trzynasta, bynajmniej nie pechowa, kotka , która dzięki zaangażowaniu Karmicielki i naszej pomocy trafi dziś na zabieg sterylizacji.

Zapraszamy do kontaktu. Pomożemy w całym procesie łapania , transportu i sterylizacji kotów wolno żyjących w Bielsku-Białej.

Tel. 504305003

kotymiejskie@mniejsi.pl

9 września

Od dziś nasze biuro na Górskiej 36 jest otwarte tylko

w poniedziałek w godz. 13-17 oraz we wtorek w godz. 9-13.

Pozostałe dni tygodnia (środa-piątek) nasza Ula spędza w Schronisku Dla Bezdomnych Zwierząt REKSIO, gdzie pracuje jako wolontariuszka w kociarni.

Wszelkie potrzeby i zgłoszenia można jednak nadal kierować na nasz adres email i telefon.

e-mail: kotymiejskie@mniejsi.pl

tel. 504 305 003 (również SMS)

6 września

W dn. 12 września (czwartek) o godz. 16.00 w Centrum Organizacji Pozarządowych w Bielsku-Białej przy ul. Cieszyńskiej 18 (budynek obok Studia Filmów Rysunkowych) odbędzie się kolejne spotkanie w sprawie kotów miejskich. Zapraszamy wszystkich Społecznych Karmicieli z Bielska-Białej. Tym razem chcemy umożliwić podzielenie się doświadczeniami w zakresie opieki nad miejscami dokarmiania i bytowania kotów.

Co możemy zmienić, jak powinno wyglądać miejsce dokarmiania? Jak powinien wyglądać domek zimowy. Jakie mamy problemy z ich utrzymaniem. Podzielmy się swoją wiedzą. Na wszystkich uczestników spotkania czeka poczęstunek (kawa, herbata, ciasteczka) oraz upominki w postaci karmy i specyfików na pasożyty.

Na spotkanie zaprasza Stowarzyszenie Dla Braci Mniejszych wraz z Urzędem Miejskim w Bielsku-Białej oraz Schroniskiem Reksio. Serdecznie zapraszamy.

3 września

Jeśli w Waszej okolicy (ograniczamy się tu do miasta Bielsko-Biała, bo tak zakłada projekt) zaczęły pojawiać się koty, są oswojone lub ewidentnie nieoswojone (są metody na sprawdzenie tego), albo nie wiecie 'jakie są’ i:

– zaczęliście dokarmianie a macie wątpliwości lub pytania jak to dobrze robić,

– zastanawia Was status takiego kota i kto (wg ustawy) prawnie odpowiada za niego,

zastanawia Was jaka jest rola mieszkańców, społeczników i Społecznych Opiekunów kotów wolno żyjących,

– zastanawia Was kto będzie leczyć te koty, gdy któryś ulegnie wypadkowi lub zachoruje,

– zastanawiacie się jak im zapewnić dobrostan i co będzie zimą,

– jakie mają potrzeby, adekwatnie do sytuacji związanej z ich statusem prawnym,

– nie wiecie, jak odróżnić zagubione zwierzę domowe od kota domowego, którego właściciel wypuszcza z domu,

*Niezależnie od tego, co możecie przeczytać w różnych miejscach w sieci, albo jak sami uważacie, prawnie tj. w ustawie o ochronie zwierząt nie ma nadal zakazu wypuszczania kotów domowych na zewnątrz. Jedynie w regulaminie utrzymania porządku na terenie Gmin są pewne regulacje w tym zakresie. Zachęcamy do zapoznania się z oboma aktami.

– chcecie poszerzyć wiedzę teoretyczną i praktyczną w kwestiach dotyczących kotów bezdomnych, jak i wolno żyjących – miejskich kotów będących pod ustawową opięką Gminy Bielsko-Biała,

korzystajcie z możliwości skontaktowania się z nami.

Możecie przesłać zapytanie przez email, telefonicznie, przez sms, WhatsApp. Projekt Koty Miejskie Bielsko-Biała adresowany jest do mieszkańców i lokalnych, Społecznych Opiekunów kotów wolno żyjących.

Ps. Planujemy niebawem kolejne spotkanie dla Społecznych Opiekunów kotów wolno żyjących – szczegóły o termin podamy niebawem.

1 września

Wydajemy społecznym karmicielom nieodpłatnie karmę dla kotów wolno żyjących oraz specyfiki na pchły, kleszcze i odrobaczenie. Specyfiki zostały częściowo sfinansowane z budżetu projektu.

Aby otrzymać pomoc prosimy o kontakt pod nrem 504 305 003. Gdy nie odbierzemy prosimy wysłać SMS.

17 lipca

Gucio poleca artykuł o swoich siostrach i braciach żyjących na wolności. Jaka jest różnica pomiędzy kotem bezdomnym a wolno żyjącym , jakie mają prawa, co możemy dla nich żeby poprawić warunki bytowania ? https://szanownypankot.org/instrukcja-obslugi-kota/rozdzial-14-koty-wolno-zyjace-i-bezdomne/

14 lipca

Przy okazji zapoznania z nowymi karmicielami społecznymi miejsc bytowania kotów miejskich (wolno żyjących) w rejonie ulicy Czeladniczej i Królewskiej, w drodze powrotnej do biura trafiliśmy jeszcze na ul. Katowicką. Kocurek Jaś (imię tymczasowe) jest już leczony i zaopatrzony w profilaktykę wet. przez Schronisko. Będzie konieczna kastracja i oczywiście poszukiwany jest właściciel. Przede wszystkim bezpośredni opiekun odpowiada za stan w jakim znalazło się zwierzę. Mikroczipa Jaś nie posiada.

3 lipca

W budynku przy ul. Górskiej 36 zwanym przez nas „Ósme Niebo” uruchomiliśmy punkt informacyjny i magazynek, gdzie społeczny karmiciel z Bielska-Białej może wypożyczyć klatkę łapkę, transporter, otrzymać porcję karmy lub specyfików na pasożyty. Biuro otwarte jest w godz. 9-13, najlepiej wcześniej umówić wizytę telefonicznie pod numerem 504 305 003.

2 lipca

Uruchomiliśmy profil na facebook.com/kotymiejskiebb, gdzie publikujemy aktualny informacje o naszych działaniach w ramach programu.

1 lipca 2024

Szanowni Społeczni Opiekunowie kotów wolno żyjących, Szanowni Mieszkańcy miasta Bielsko-Biała 

W ślad za dzisiejszą publikacją na stronie Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Bielsku-Białej już możemy poinformować, że nasze

Stowarzyszenie „Dla Braci Mniejszych” z Bielska-Białej

(Organizacja Pożytku Publicznego- nr KRS 0000324731)

wygrało otwarty konkurs miejski

i od 1 lipca 2024 r. wykonuje działania powierzone w zakresie projektu

pt. „Monitoring kotów wolno żyjących w Gminie Bielsko-Biała„.

Wszelkie informacje dotyczące ww. konkursu Urząd Miejski w Bielsku-Białej zamieszczał zgodnie z obowiązującymi przepisami w BIP. Natomiast szczegóły dotyczące konkursu, wymagań od organizacji, zakres zadania, liczba ofert (liczba organizacji biorących udział w konkursie), liczba uzyskanych przez oferentów punktów, na koniec sposób rozstrzygnięcia są oczywiście także dostępne – na mocy prawa do informacji publicznej (prawo obywateli oraz organizacji społecznych do uzyskiwania informacji przechowywanych i zarządzanych przez organy publiczne).

Tyle tytułem wstępu.

Na cele tego pilotażowego projektu ale i tak na przyszłość przyjęliśmy, że zamiast używania nazwy „koty wolno żyjące” będziemy stosować nazwę „koty miejskie”.

Co dla nas oznacza ta nazwa ?

Określa takiego przedstawiciela gatunku kota domowego (społeczność, stada), który urodził się w przestrzeni miejskiej jako osobnik nieoswojony, jest taki nadal mimo upływu czasu, i na pewno nie ma właściciela. Bytuje często w bliskości siedzib ludzkich (piwnice, garaże, przybudówki itp.), ale nie bezpośrednio i długotrwale w domach. Nie jest wyłącznie zależny od człowieka i stanowi część ekosystemu miejskiego. Jako, że zadbanie o tą grupę zwierząt jest zadaniem własnym Gminy (przy pomocy mieszkańców, karmicieli, organizacji pozarządowych), nazwanie tej grupy kotów „Koty Miejskie” po prostu przyszła naturalnie.

A teraz do sedna pomocy.

Zgłoszenia dotyczące pomocy kotom wolno żyjącym, nazywanych „Kotami Miejskimi” prosimy kierować:

1. Pod numer telefonu 504 305 003 (również SMS) w godz. 9-13 oraz 16-20. 

2. Za pośrednictwem strony Facebook Koty Miejskie Bielsko-Biała – poprzez przesłanie wiadomości prywatnej do strony (Messenger).

3. Na adres e-mail: kotymiejskie@mniejsi.pl

4. Istnieje możliwość przesłania do nas zgłoszenia za pośrednictwem Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Bielsku-Białej.

Stowarzyszenie ma za zadanie pomóc Społecznym Karmicielom w zakresie opieki nad kotami miejskimi na terenie naszego miasta, w tym: 

1. Pomaga w łapaniu oraz transporcie kotów na zabiegi kastracji, które wykonywane są w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Bielsku-Białej. Koty można dowozić również bezpośrednio do schroniska po uprzednim kontakcie z biurem Schroniska. Stowarzyszenie może wypożyczyć klatki łapki oraz transportery w celu przewozu kotów na zabieg. Koty po zabiegu kastracji zostają przewiezione w miejsce bytowania.

2. W uzasadnionych przypadkach Stowarzyszenie pomaga w łapaniu i transporcie chorych kotów miejskich do schroniska celem ich leczenia i wypuszczenia w miejscu bytowania. 

3. Monitoruje stan miejsc bytowania i dokarmiania kotów miejskich na terenie miasta. Można zgłaszać potrzeby w zakresie domków zimowych, porządków w miejscach bytowania i dokarmiania. Należy pamiętać , że na ustawienie domku zimowego konieczne jest uzyskanie pisemnej zgody właściciela terenu. 

4. Pomaga w uzyskaniu karmy dla kotów miejskich przed okresem zimowym. 

WAŻNE !

JESZCZE RAZ PODKREŚLMY !

Koty wolno żyjące, nazywane tutaj jako koty miejskie, są ważnym elementem miejskiego ekosystemu. Regulują m.in. przyrost gryzoni w naszym otoczeniu. Są chronione Ustawą o ochronie zwierząt. Należy im się opieka, a przynajmniej pozostawienie w miejscach bytowania. Nie wolno im robić krzywdy, wyłapywać i przewozić we własnym zakresie w inne miejsce. Prosimy o nawiązanie współpracy ze Stowarzyszeniem w celu skuteczniejszej pomocy kotom miejskim.

Wszelkie uwagi dotyczące współpracy prosimy zgłaszać do

Pani Inspektor Grażyny Urbańskiej

tel. 334971704 email: grazyna.urbanska@um.bielsko-biala.pl